Informacje prasowe

Biznes i prawo gospodarcze

Kto i ile zapłaci teraz za usługi wodne?

Jan 16 2018

Od stycznia obowiązują nowe stawki opłat za usługi wodne i za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Ich wysokość określają rozporządzenia opublikowane 30 grudnia 2017 r., na dwa dni przed wejściem nowego prawa wodnego. Analiza wskazuje, że rzeczywiście wiele grup przedsiębiorców zapłaci więcej. Przy czym można wskazać trzy główne powody, dlaczego tak się stanie: wprowadzenie dodatkowej wysokiej opłaty stałej, likwidacja ulg i wprowadzenie opłat na niektóre rodzaje usług, które do tej pory nie były nimi objęte. Zwolnienia stracili np. hodowcy ryb, elektrownie wodne, rolnicy nawadniający pola wodami powierzchniowymi. Pojawiły się nowe kategorie opłat, m.in. za deszczówkę i zmniejszenie retencji. Więcej zapłacą też prowadzący porty, przystanie i mariny.

Piłka: Test na patriotyzm gospodarczy premiera

Jan 16 2018

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ochronie zwierząt, przewidujący przede wszystkim likwidację ferm futerkowych i zakaz uboju rytualnego. Jarosław Kaczyński nie tylko podpisał ten projekt, lecz także reklamuje go jako krok w kierunku „prawdziwej Europy”. Co więcej, chwali posłów opozycji, którzy wspierają projekt likwidacji tej gałęzi gospodarki. Odrzucenie tego projektu to jeden z pierwszych testów premiera Mateusza Morawieckiego na patriotyzm gospodarczy.

Patrioty już o ponad 30 proc. tańsze

Jan 16 2018

Najnowsza cena, jaką proponują Amerykanie za pierwszą fazę kontraktu na dostawę tarczy przeciwrakietowej „Wisła”, to mniej niż 7 mld dol.

20,7 mln zł kary dla Banku Millennium za wprowadzanie w błąd swoich klientów

Jan 16 2018

20,7 mln zł – taką sankcję nałożył prezes UOKiK na Bank Millennium za wprowadzanie w błąd swoich klientów co do mocy wiążącej dwóch klauzul umownych. Frankowicze, którzy zadłużyli się w tej instytucji, skarżyli się, że zostały one wpisane do rejestru postanowień niedozwolonych w 2012 r., a mimo to nie zostały wykreślone z ich umów kredytowych.

Polska Partia Inwestycyjna. Tak PiS buduje struktury kontrolowane przez państwo

Jan 16 2018

Już ponad 20 mld zł z budżetu i kontrolowanych przez PiS spółek poszło na bezpośrednie interwencje w gospodarkę.

UKE przeciwko unijnej regulacji cen

Jan 16 2018

Polski regulator rynku telekomunikacyjnego uważa, że obniżenie cen połączeń zagranicznych w UE lepiej zostawić operatorom.

ARP ma ofertę dla Ukraińców

Jan 16 2018

Agencja Rozwoju Przemysłu złożyła holdingowi ISD ofertę nabycia akcji Stoczni Gdańsk. Inwestor dowiedział się o tym z mediów.