Informacje prasowe

Biznes

Polskie firmy mają się czym dzielić

Sep 26 2022
Największe krajowe przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem surowców energetycznych, ich przetwarzaniem i handlem nimi kwalifikują się do zapłaty ekstrapodatku w kształcie zaproponowanym przez KE.

Polacy wydali rekordową kwotę na alkohol

Sep 26 2022
W ubiegłym roku padł rekord pod względem wartości sprzedanego alkoholu w Polsce. Wydaliśmy na niego niemal 45 mld zł - wynika z danych PARPA. Oznacza to wzrost o 9,6 proc. w porównaniu z 2020 r. Ostatni tak duży przyrost sprzedaży miał miejsce w 2014 r., kiedy to rynek urósł o 10 proc., oraz w 2015 r. - 9,6 proc.

Branża farmaceutyczna z wielkim potencjałem

Sep 26 2022
Rynek polskich leków mógłby być ponad dziewięciokrotnie większy – wynika z wyliczeń Instytutu Nowej Europy.

Dodatkowy podatek dla spółek sfinansuje tańszy prąd dla samorządów

Sep 26 2022
50 proc. podatku od nadzwyczajnych zysków to propozycja resortu Jacka Sasina

Nieoczywista lista liderów przedsiębiorczości. W których miastach znajdziemy najwięcej firm?

Sep 26 2022
Przez całą pierwszą dekadę tego stulecia na 10 tys. mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym przypadało ok. 1,5 tys. podmiotów zgłoszonych do rejestru REGON. Później ta liczba zaczęła rosnąć i w 2021 r. na 10 tys. potencjalnych zatrudnionych przypadało już ponad 2,1 tys. podmiotów - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ten przyrost niemal w całości zawdzięczamy osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Zawiść, podatki i Pareto. Jak wybrać optymalny system dla danego społeczeństwa? [GRAPE]

Sep 24 2022
W wakacje częściej niż zwykle czytam ekonomiczne artykuły zachęcające do przemyśleń z pogranicza filozofii, psychologii, matematyki, a nawet polityki. Nie inaczej było i tym razem, bo w ręce wpadła mi nowa publikacja Louisa Kaplowa z Uniwersytetu Harvarda dotycząca optymalnego opodatkowania dochodów. W przyjemności zapoznawania się z jego argumentami przeszkadzało mi tylko wycie silników, bo niedaleko mojego domu trwał pokaz bardzo drogich (oraz bardzo głośnych) sportowych aut.

Wzrosły nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu. Najnowsze dane GUS

Sep 23 2022
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 31,5% r/r w sierpniu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,4%, podał Urząd.